Vishay/Dale RNC60J3400BSRE6
RNC60J3400BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J3400BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 340 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J3400BSRE6.pdf
Availability of RNC60J3400BSRE6
QUANTITY
RNC60J3400BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J3400BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J3400BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)340
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J3400BSRE6
Related LinksRNC60J3, RNC60J3400BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J3400BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J3400BSRE6
MOSFET 2N-CH 20V 5A 8-SOP datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 1/2W J LEAD datasheet.pdf
LED GREEN 1000MA 3.45X3.45 SMD datasheet.pdf
ENCODER HT 3CH 512CPR 11MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf
PUSHBUTTON SS SWITCH datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 250V CH 1210 datasheet.pdf
ETCHD ORANGE 24 VAC/DC datasheet.pdf