Panasonic Electronic Components ERJ-6ENF5903V
ERJ-6ENF5903V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-6ENF5903V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 590K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-6ENF5903V.pdf
Availability of ERJ-6ENF5903V
QUANTITY
ERJ-6ENF5903V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-6ENF5903V
Internal Part NumberEIS-ERJ-6ENF5903V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-6ENF5903V
Related LinksERJ-6E, ERJ-6ENF5903V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-6ENF5903V Details Description
Related parts for ERJ-6ENF5903V
BATTERY NICAD PACK 4.8V 1500MAH datasheet.pdf
RES 10 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TAPE MASKING NATURAL 12MM X 55M datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.8V 0.6A SYNC SOT23 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
FILTER EMI 2200PF 100V RADIAL datasheet.pdf