Panasonic Electronic Components ERJ-6ENF8063V
ERJ-6ENF8063V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-6ENF8063V
Brief Description
RES SMD 806K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-6ENF8063V.pdf
Availability of ERJ-6ENF8063V
QUANTITY
ERJ-6ENF8063V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-6ENF8063V
Internal Part NumberEIS-ERJ-6ENF8063V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)806k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-6ENF8063V
Related LinksERJ-6E, ERJ-6ENF8063V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-6ENF8063V Details Description
Related parts for ERJ-6ENF8063V
RES SMD 2.74K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BOOT CIRCUIT BREAKER 2POLE CLEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN TNC JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CBL CAT5E RJ45,RA-RJ45,RA 300MM datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf