Panasonic Electronic Components ERJ-6GEYJ101V
ERJ-6GEYJ101V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-6GEYJ101V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-6GEYJ101V.pdf
Availability of ERJ-6GEYJ101V
QUANTITY
ERJ-6GEYJ101V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-6GEYJ101V
Internal Part NumberEIS-ERJ-6GEYJ101V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-6GEYJ101V
Related LinksERJ-6G, ERJ-6GEYJ101V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-6GEYJ101V Details Description
Related parts for ERJ-6GEYJ101V
FIXED IND 560UH 180MA 5.43 OHM datasheet.pdf
FILTER SAW 915MHZ REMOTE SMD datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 64POS VERT PCB datasheet.pdf
DIODE PIN SWITCHING 200V SOD-323 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS UNIV I/O NO EARS datasheet.pdf
LEAD TEST MINIHK-RA BANAPLG ORN datasheet.pdf
CONN HEADER MALE 2POS 7MM datasheet.pdf
RES SMD 0.025 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 133.333333MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 5POS 6MM datasheet.pdf