Panasonic Electronic Components ERJ-6GEYJ105V
ERJ-6GEYJ105V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-6GEYJ105V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1M OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-6GEYJ105V.pdf
Availability of ERJ-6GEYJ105V
QUANTITY
ERJ-6GEYJ105V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-6GEYJ105V
Internal Part NumberEIS-ERJ-6GEYJ105V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-6GEYJ105V
Related LinksERJ-6G, ERJ-6GEYJ105V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-6GEYJ105V Details Description
Related parts for ERJ-6GEYJ105V
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
IC DIFF BUS TXRX 8-DIP datasheet.pdf
RES 0.39 OHM 35W 1% TO220 datasheet.pdf
RES 25.2K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS 3.81MM GRN R/A datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
IC OR CTRLR BRIDGE RECT 12MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf