Littelfuse TMOV34S661MP
TMOV34S661MP picture photo
Mfg. Part Number
TMOV34S661MP
Brief Description
VARISTOR 940V 40KA SQUARE 34MM
Datasheet Download
TMOV34S661MP.pdf
Availability of TMOV34S661MP
QUANTITY
TMOV34S661MP Order Process
Ship out your order
Specifications of TMOV34S661MP
Internal Part NumberEIS-TMOV34S661MP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)945V
Varistor Voltage (Typ)1050V (1.05kV)
Varistor Voltage (Max)1155V (1.155kV)
Current - Surge40kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts660VAC
Maximum DC Volts850VDC
Energy1030J
Package / CaseSquare 34mm, Formed Tabs, 3-Lead
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMOV34S661MP
Related LinksTMOV34, TMOV34S661MP Datasheet, Littelfuse Distributor
TMOV34S661MP Details Description
Related parts for TMOV34S661MP
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf