Panasonic Electronic Components ERJ-6GEYJ1R8V
ERJ-6GEYJ1R8V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-6GEYJ1R8V
Brief Description
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-6GEYJ1R8V.pdf
Availability of ERJ-6GEYJ1R8V
QUANTITY
ERJ-6GEYJ1R8V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-6GEYJ1R8V
Internal Part NumberEIS-ERJ-6GEYJ1R8V
Standard Package5,000
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient-100/ +600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-6GEYJ1R8V
Related LinksERJ-6G, ERJ-6GEYJ1R8V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-6GEYJ1R8V Details Description
Related parts for ERJ-6GEYJ1R8V
MOSFET N-CH 25V 55A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEX KEY T-HANDLE 5/32" 6.93" datasheet.pdf
IC REG BOOST 3V 1A SYNC TSOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 4V 10% 1210 datasheet.pdf
4R RA REC STB 0GP datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf