Panasonic Electronic Components ERJ-6GEYJ300V
ERJ-6GEYJ300V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-6GEYJ300V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 30 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-6GEYJ300V.pdf
Availability of ERJ-6GEYJ300V
QUANTITY
ERJ-6GEYJ300V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-6GEYJ300V
Internal Part NumberEIS-ERJ-6GEYJ300V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)30
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-6GEYJ300V
Related LinksERJ-6G, ERJ-6GEYJ300V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-6GEYJ300V Details Description
Related parts for ERJ-6GEYJ300V
SURGE SUPP THYRISTOR 90V TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN HDR 80POS 2MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
MOD RECT ASSY +CT 3A 20KV datasheet.pdf