Panasonic Electronic Components ERJ-6RQJR33V
ERJ-6RQJR33V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-6RQJR33V
Brief Description
RES SMD 0.33 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-6RQJR33V.pdf
Availability of ERJ-6RQJR33V
QUANTITY
ERJ-6RQJR33V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-6RQJR33V
Internal Part NumberEIS-ERJ-6RQJR33V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.33
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-6RQJR33V
Related LinksERJ-6R, ERJ-6RQJR33V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-6RQJR33V Details Description
Related parts for ERJ-6RQJR33V
RES 11K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC PROM SER 200K 8-SOIC datasheet.pdf
LM MT 300 20/8 YELLOW 264/SH datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 1:2 42WQFN datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 19POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 11A AC/DC datasheet.pdf
HEAT SHRINK datasheet.pdf
OSC XO 12.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf