Panasonic Electronic Components ERJ-6RSJR12V
ERJ-6RSJR12V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-6RSJR12V
Brief Description
RES SMD 0.12 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-6RSJR12V.pdf
Availability of ERJ-6RSJR12V
QUANTITY
ERJ-6RSJR12V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-6RSJR12V
Internal Part NumberEIS-ERJ-6RSJR12V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.12
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-6RSJR12V
Related LinksERJ-6R, ERJ-6RSJR12V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-6RSJR12V Details Description
Related parts for ERJ-6RSJR12V
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
CUTTER SIDE OVAL FLUSH 6" datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 46POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
LED GREEN 5/21" HOLE PANEL MOUNT datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf