Panasonic Electronic Components ERJ-8BQJ1R2V
ERJ-8BQJ1R2V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-8BQJ1R2V
Brief Description
RES SMD 1.2 OHM 5% 1/2W 1206
Datasheet Download
ERJ-8BQJ1R2V.pdf
Availability of ERJ-8BQJ1R2V
QUANTITY
ERJ-8BQJ1R2V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-8BQJ1R2V
Internal Part NumberEIS-ERJ-8BQJ1R2V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-8BQJ1R2V
Related LinksERJ-8B, ERJ-8BQJ1R2V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-8BQJ1R2V Details Description
Related parts for ERJ-8BQJ1R2V
LED BLUE DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
IC FPGA 288 I/O 484FPBGA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 4A 125V datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 29MA 65 OHM SMD datasheet.pdf
FAIRLEAD BLOCK datasheet.pdf
IC LINKSWITCH CV/CC 7.5W 8SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET ASSY STRAIGHT FLATPA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf