Panasonic Electronic Components ERJ-8BQJ1R6V
ERJ-8BQJ1R6V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-8BQJ1R6V
Brief Description
RES SMD 1.6 OHM 5% 1/2W 1206
Datasheet Download
ERJ-8BQJ1R6V.pdf
Availability of ERJ-8BQJ1R6V
QUANTITY
ERJ-8BQJ1R6V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-8BQJ1R6V
Internal Part NumberEIS-ERJ-8BQJ1R6V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-8BQJ1R6V
Related LinksERJ-8B, ERJ-8BQJ1R6V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-8BQJ1R6V Details Description
Related parts for ERJ-8BQJ1R6V
RES SMD 191K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE ASSY PNL-MNT FEM 4POS .3M datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 40 OHM 1% 1/4W J LEAD datasheet.pdf