Panasonic Electronic Components ERJ-8BWJR030V
ERJ-8BWJR030V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-8BWJR030V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.03 OHM 5% 1W 1206
Datasheet Download
ERJ-8BWJR030V.pdf
Availability of ERJ-8BWJR030V
QUANTITY
ERJ-8BWJR030V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-8BWJR030V
Internal Part NumberEIS-ERJ-8BWJR030V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.03
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-8BWJR030V
Related LinksERJ-8B, ERJ-8BWJR030V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-8BWJR030V Details Description
Related parts for ERJ-8BWJR030V
IC OPAMP GP 2.8MHZ 14DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC SMB datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.2W D 28TQFN datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 56SSOP datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 649 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC SCSI 14-LINE TERM 36-QSOP datasheet.pdf
Connector Header 13 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf