Panasonic Electronic Components ERJ-8BWJR050V
ERJ-8BWJR050V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-8BWJR050V
Brief Description
RES SMD 0.05 OHM 5% 1W 1206
Datasheet Download
ERJ-8BWJR050V.pdf
Availability of ERJ-8BWJR050V
QUANTITY
ERJ-8BWJR050V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-8BWJR050V
Internal Part NumberEIS-ERJ-8BWJR050V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.05
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-8BWJR050V
Related LinksERJ-8B, ERJ-8BWJR050V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-8BWJR050V Details Description
Related parts for ERJ-8BWJR050V
VARISTOR 735V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
ADAPTER TEST .062" SOCKET RED datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8VSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM 05VDC datasheet.pdf