Panasonic Electronic Components ERJ-8CWJR018V
ERJ-8CWJR018V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-8CWJR018V
Brief Description
RES SMD 0.018 OHM 5% 1W 1206
Datasheet Download
ERJ-8CWJR018V.pdf
Availability of ERJ-8CWJR018V
QUANTITY
ERJ-8CWJR018V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-8CWJR018V
Internal Part NumberEIS-ERJ-8CWJR018V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.018
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-8CWJR018V
Related LinksERJ-8C, ERJ-8CWJR018V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-8CWJR018V Details Description
Related parts for ERJ-8CWJR018V
Crystal 8.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC A/D CONV 8BIT SRL IN/OUT8SOIC datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 4-8MIN 28-TSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 21POS 2MM T/H datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC SMBUS BATT CHRGR LIION 50QFN datasheet.pdf
1/4 INCH HST CLEAR LG 500' SPOOL datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf