Panasonic Electronic Components ERJ-8ENF1070V
ERJ-8ENF1070V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-8ENF1070V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 107 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERJ-8ENF1070V.pdf
Availability of ERJ-8ENF1070V
QUANTITY
ERJ-8ENF1070V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-8ENF1070V
Internal Part NumberEIS-ERJ-8ENF1070V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)107
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-8ENF1070V
Related LinksERJ-8E, ERJ-8ENF1070V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-8ENF1070V Details Description
Related parts for ERJ-8ENF1070V
CONN RECEPT 3POS W/PINS SOLDER datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 0.237 OHM 1% AXL datasheet.pdf
IC STEREO AUDIO CODEC 1.8V 32QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
IC CTLR ON/OFF PUSHBUTTON 10-DFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301H 1/16-48" RED datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LM48821 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 700MA 250VAC 65VDC datasheet.pdf
TURQUOISE SWITCH datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN RA datasheet.pdf