Panasonic Electronic Components ERJ-8ENF10R5V
ERJ-8ENF10R5V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-8ENF10R5V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10.5 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERJ-8ENF10R5V.pdf
Availability of ERJ-8ENF10R5V
QUANTITY
ERJ-8ENF10R5V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-8ENF10R5V
Internal Part NumberEIS-ERJ-8ENF10R5V
Lead Free Status / RoHS StatusRequest inventory verification / Request inventory verification
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)10.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-8ENF10R5V
Related LinksERJ-8E, ERJ-8ENF10R5V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-8ENF10R5V Details Description
Related parts for ERJ-8ENF10R5V
BOARD EVAL FOR AD604 AMP datasheet.pdf
IC ACCEL SPI/I2C 3AX 3G 14LGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 64POS VERT 1MM SMD datasheet.pdf
SENSOR PRES 30PSI ABSO 3.3V SMT datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 2" H2O 8SMD datasheet.pdf