Amphenol Industrial GTCL02R-24-28S(B30)
GTCL02R-24-28S(B30) picture photo
Mfg. Part Number
GTCL02R-24-28S(B30)
Brief Description
CONN RCPT 24POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
GTCL02R-24-28S(B30).pdf
Availability of GTCL02R-24-28S(B30)
QUANTITY
GTCL02R-24-28S(B30) Order Process
Ship out your order
Specifications of GTCL02R-24-28S(B30)
Internal Part NumberEIS-GTCL02R-24-28S(B30)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesFlame Retardant
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating-
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTCL02R-24-28S(B30)
Related LinksGTCL02R-2, GTCL02R-24-28S(B30) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTCL02R-24-28S(B30) Details Description
Related parts for GTCL02R-24-28S(B30)
CORD COIL CIG 5A FUSE W/DC PLUG datasheet.pdf
IC DAC QUAD SRL 8BIT R-R 16-DIP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW TSFP-3 datasheet.pdf
RES SMD 9.76KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 22.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 5.1K OHM 1606 datasheet.pdf
CONN FEMALE 16POS CONTACT INSERT datasheet.pdf