Panasonic Electronic Components ERJ-8ENF2373V
ERJ-8ENF2373V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-8ENF2373V
Brief Description
RES SMD 237K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERJ-8ENF2373V.pdf
Availability of ERJ-8ENF2373V
QUANTITY
ERJ-8ENF2373V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-8ENF2373V
Internal Part NumberEIS-ERJ-8ENF2373V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-8ENF2373V
Related LinksERJ-8E, ERJ-8ENF2373V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-8ENF2373V Details Description
Related parts for ERJ-8ENF2373V
MPAC MRVSHROUD 22MM SHIELD datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100BGA datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf