Panasonic Electronic Components ERJ-8ENF2430V
ERJ-8ENF2430V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-8ENF2430V
Brief Description
RES SMD 243 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERJ-8ENF2430V.pdf
Availability of ERJ-8ENF2430V
QUANTITY
ERJ-8ENF2430V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-8ENF2430V
Internal Part NumberEIS-ERJ-8ENF2430V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-8ENF2430V
Related LinksERJ-8E, ERJ-8ENF2430V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-8ENF2430V Details Description
Related parts for ERJ-8ENF2430V
TRANS 2PNP PREBIAS 0.23W SOT553 datasheet.pdf
Connector Header 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf