Panasonic Electronic Components ERJ-8ENF3401V
ERJ-8ENF3401V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-8ENF3401V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.4K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERJ-8ENF3401V.pdf
Availability of ERJ-8ENF3401V
QUANTITY
ERJ-8ENF3401V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-8ENF3401V
Internal Part NumberEIS-ERJ-8ENF3401V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-8ENF3401V
Related LinksERJ-8E, ERJ-8ENF3401V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-8ENF3401V Details Description
Related parts for ERJ-8ENF3401V
RND STANDOFF 4-40 PHENOLIC 3/8" datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC PWR SWITCH HI SIDE 4-TMLF datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf
PADDLE SW COVER FOR INCANDSCENT datasheet.pdf
HDR RA 12 POS 2.54MM datasheet.pdf