Panasonic Electronic Components ERJ-8ENF4641V
ERJ-8ENF4641V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-8ENF4641V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERJ-8ENF4641V.pdf
Availability of ERJ-8ENF4641V
QUANTITY
ERJ-8ENF4641V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-8ENF4641V
Internal Part NumberEIS-ERJ-8ENF4641V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.64k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-8ENF4641V
Related LinksERJ-8E, ERJ-8ENF4641V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-8ENF4641V Details Description
Related parts for ERJ-8ENF4641V
REGULATOR 6.00V HORIZONTAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2STB RL MNT KRG datasheet.pdf
DIE SET SIZE 4 USE WITH AMT23B datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.5W SOT563 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 12A IPAK datasheet.pdf
CONTACT SKT 16-20AWG SZ 16 GOLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 200MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V TO-220-3 datasheet.pdf
520UF 400V 44X92 85C ST datasheet.pdf