Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR127-1R5-R
DR127-1R5-R picture photo
Mfg. Part Number
DR127-1R5-R
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 13.5A 3.41 MOHM
Datasheet Download
DR127-1R5-R.pdf
Availability of DR127-1R5-R
QUANTITY
DR127-1R5-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR127-1R5-R
Internal Part NumberEIS-DR127-1R5-R
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating13.5A
Current - Saturation31.1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)3.41 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR127-1R5-R
Related LinksDR127, DR127-1R5-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR127-1R5-R Details Description
Related parts for DR127-1R5-R
CONN PLUG PHONE 1/4" 2POS SOLDER datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.0MM 7POS PCB datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 1.78MM datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
TRANSLUCENT 80 MIL 3"X18YD datasheet.pdf