Panasonic Electronic Components ERJ-8ENF4993V
ERJ-8ENF4993V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-8ENF4993V
Brief Description
RES SMD 499K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERJ-8ENF4993V.pdf
Availability of ERJ-8ENF4993V
QUANTITY
ERJ-8ENF4993V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-8ENF4993V
Internal Part NumberEIS-ERJ-8ENF4993V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-8ENF4993V
Related LinksERJ-8E, ERJ-8ENF4993V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-8ENF4993V Details Description
Related parts for ERJ-8ENF4993V
BOX ABS GRAY 9.45"L X 6.3"W datasheet.pdf
RES 16 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
16+16 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC I-CODE ILT UNCASED WAFER datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY SGL JCT datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC HALL SENSOR PREC PROGR 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 5.1NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf