Panasonic Electronic Components ERJ-8ENF5113V
ERJ-8ENF5113V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-8ENF5113V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 511K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERJ-8ENF5113V.pdf
Availability of ERJ-8ENF5113V
QUANTITY
ERJ-8ENF5113V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-8ENF5113V
Internal Part NumberEIS-ERJ-8ENF5113V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-8ENF5113V
Related LinksERJ-8E, ERJ-8ENF5113V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-8ENF5113V Details Description
Related parts for ERJ-8ENF5113V
POWER CHASSIS 1000W 6 SLOT datasheet.pdf
CONN HEADER STKD 64POS R/A LO datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS W/FLANGE datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 5% 2W 4124 datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 580MA 261 MOHM datasheet.pdf
SWITCH S S FLAT MEDIUM LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONNECTOR - RACK & PANEL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
FIBER OPTIC TXRX SFP LC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf