Panasonic Electronic Components ERJ-8ENF56R0V
ERJ-8ENF56R0V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-8ENF56R0V
Brief Description
RES SMD 56 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERJ-8ENF56R0V.pdf
Availability of ERJ-8ENF56R0V
QUANTITY
ERJ-8ENF56R0V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-8ENF56R0V
Internal Part NumberEIS-ERJ-8ENF56R0V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)