Stackpole Electronics Inc. RNF14FTD750R
RNF14FTD750R picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTD750R
Brief Description
RES 750 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTD750R.pdf
Availability of RNF14FTD750R
QUANTITY
RNF14FTD750R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTD750R
Internal Part NumberEIS-RNF14FTD750R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNF General Purpose and Precision Metal Film Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTD750R
Related LinksRNF14F, RNF14FTD750R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTD750R Details Description
Related parts for RNF14FTD750R
IC REG LDO 2.7V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
2-AXIS MAG SENSOR CIRCUIT LPCC datasheet.pdf
CONN RCPT 5C5POS SER 109 COAX datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12V IN 5V OUT datasheet.pdf
CABLE 4COND 10AWG BLACK 500' datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 4POS 18AWG 2M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC datasheet.pdf