Panasonic Electronic Components ERJ-8ENF6983V
ERJ-8ENF6983V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-8ENF6983V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 698K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERJ-8ENF6983V.pdf
Availability of ERJ-8ENF6983V
QUANTITY
ERJ-8ENF6983V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-8ENF6983V
Internal Part NumberEIS-ERJ-8ENF6983V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)698k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-8ENF6983V
Related LinksERJ-8E, ERJ-8ENF6983V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-8ENF6983V Details Description
Related parts for ERJ-8ENF6983V
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 30POS 0.156 datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 34POS W/KEY GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 22AWG 100' datasheet.pdf
IC TOUCH CTRLR 44QFN datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
Connector Socket 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf