Panasonic Electronic Components ERJ-8GEYJ755V
ERJ-8GEYJ755V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-8GEYJ755V
Brief Description
RES SMD 7.5M OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERJ-8GEYJ755V.pdf
Availability of ERJ-8GEYJ755V
QUANTITY
ERJ-8GEYJ755V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-8GEYJ755V
Internal Part NumberEIS-ERJ-8GEYJ755V
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient-400/ +150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-8GEYJ755V
Related LinksERJ-8G, ERJ-8GEYJ755V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-8GEYJ755V Details Description
Related parts for ERJ-8GEYJ755V
HOOK-UP STRND 10AWG BROWN 100' datasheet.pdf
CAP CER 750PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
IC LI+ CHARGER FRONT END 8-SON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
IC NVSRAM 512KBIT 20MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
PAC-M340-SD15-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
0600 STRIP-LINE HDR COINED CNTCT datasheet.pdf
WET-M40 BRASS EARTH TAG datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS CABLE SKT datasheet.pdf
CONN DSUB 37POS F R/A TIN datasheet.pdf