Vishay/Dale RN55D2371FR36
RN55D2371FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2371FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.37K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2371FR36.pdf
Availability of RN55D2371FR36
QUANTITY
RN55D2371FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2371FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D2371FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2371FR36
Related LinksRN55D2, RN55D2371FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2371FR36 Details Description
Related parts for RN55D2371FR36
CONVERTER DC-DC 20W +5V/-5V DUAL datasheet.pdf
IC DAC 8BIT V-OUT 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 128SEC 28-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 90MHZ 12DFN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CAP CER 22PF 400VAC P3K RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CLIP PURLIN S-HOOK datasheet.pdf
FIXED INDUCTOR 4 PHASE 400NH 10A datasheet.pdf