Vishay/Dale RCL0612226RFKEA
RCL0612226RFKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL0612226RFKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 226 OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL0612226RFKEA.pdf
Availability of RCL0612226RFKEA
QUANTITY
RCL0612226RFKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL0612226RFKEA
Internal Part NumberEIS-RCL0612226RFKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)226
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL0612226RFKEA
Related LinksRCL0612, RCL0612226RFKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL0612226RFKEA Details Description
Related parts for RCL0612226RFKEA
RES SMD 649 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 8MM BLACK datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES SMD 200OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf