Panasonic Electronic Components ERJ-A1AJ150U
ERJ-A1AJ150U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-A1AJ150U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15 OHM 5% 1.33W 2512
Datasheet Download
ERJ-A1AJ150U.pdf
Availability of ERJ-A1AJ150U
QUANTITY
ERJ-A1AJ150U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-A1AJ150U
Internal Part NumberEIS-ERJ-A1AJ150U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)1.33W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225 Convex
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)