Panasonic Electronic Components ERJ-B1AJ272U
ERJ-B1AJ272U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-B1AJ272U
Brief Description
RES SMD 2.7K OHM 5% 1W 1020
Datasheet Download
ERJ-B1AJ272U.pdf
Availability of ERJ-B1AJ272U
QUANTITY
ERJ-B1AJ272U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-B1AJ272U
Internal Part NumberEIS-ERJ-B1AJ272U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2010 (5025 Metric), 1020
Supplier Device Package1020
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-B1AJ272U
Related LinksERJ-B1, ERJ-B1AJ272U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-B1AJ272U Details Description
Related parts for ERJ-B1AJ272U
FIXED IND 390UH 360MA 1.77 OHM datasheet.pdf
IC VREF SERIES PROG 16SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW LLDS datasheet.pdf
CONN N PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf