Panasonic Electronic Components ERJ-B1AJ300U
ERJ-B1AJ300U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-B1AJ300U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 30 OHM 5% 1W 1020
Datasheet Download
ERJ-B1AJ300U.pdf
Availability of ERJ-B1AJ300U
QUANTITY
ERJ-B1AJ300U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-B1AJ300U
Internal Part NumberEIS-ERJ-B1AJ300U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2010 (5025 Metric), 1020
Supplier Device Package1020
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-B1AJ300U
Related LinksERJ-B1, ERJ-B1AJ300U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-B1AJ300U Details Description
Related parts for ERJ-B1AJ300U
TERM BLOCK TOP ENTRY 2POS BLK datasheet.pdf
EMITTER IR 880NM 50MA RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 540MA 456.3 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 0.100 SMD datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V TO220SIS datasheet.pdf
CIR 55C 55#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 7A datasheet.pdf