Panasonic Electronic Components ERJ-B1BJ2R7U
ERJ-B1BJ2R7U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-B1BJ2R7U
Brief Description
RES SMD 2.7 OHM 5% 2W 1020
Datasheet Download
ERJ-B1BJ2R7U.pdf
Availability of ERJ-B1BJ2R7U
QUANTITY
ERJ-B1BJ2R7U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-B1BJ2R7U
Internal Part NumberEIS-ERJ-B1BJ2R7U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2010 (5025 Metric), 1020
Supplier Device Package1020
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-B1BJ2R7U
Related LinksERJ-B1, ERJ-B1BJ2R7U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-B1BJ2R7U Details Description
Related parts for ERJ-B1BJ2R7U
RES SMD 270 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V TO247AC datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD PLL 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
MODULE MALE 17POS CRIMP datasheet.pdf
RES 145K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
MICROCHIP ETHERNET BRD datasheet.pdf
2.77" SINGLE GANG JUNC BOX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf