Panasonic Electronic Components ERJ-B1CJR015U
ERJ-B1CJR015U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-B1CJR015U
Brief Description
RES SMD 0.015 OHM 5% 2W 1020
Datasheet Download
ERJ-B1CJR015U.pdf
Availability of ERJ-B1CJR015U
QUANTITY
ERJ-B1CJR015U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-B1CJR015U
Internal Part NumberEIS-ERJ-B1CJR015U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.015
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2010 (5025 Metric), 1020
Supplier Device Package1020
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-B1CJR015U
Related LinksERJ-B1, ERJ-B1CJR015U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-B1CJR015U Details Description
Related parts for ERJ-B1CJR015U
BATTERY PACK NIMH 7.2V 2100 MAH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
POT SLIDE 5K OHM .25W 45MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 6000UF 350V SCREW datasheet.pdf
AM2161SC5197 TERM SHUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf