Panasonic Electronic Components ERJ-B2BJ1R0V
ERJ-B2BJ1R0V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-B2BJ1R0V
Brief Description
RES SMD 1 OHM 1W 1206 WIDE
Datasheet Download
ERJ-B2BJ1R0V.pdf
Availability of ERJ-B2BJ1R0V
QUANTITY
ERJ-B2BJ1R0V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-B2BJ1R0V
Internal Part NumberEIS-ERJ-B2BJ1R0V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-B2BJ1R0V
Related LinksERJ-B2, ERJ-B2BJ1R0V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-B2BJ1R0V Details Description
Related parts for ERJ-B2BJ1R0V
CONN HEADER .100 SINGL STR 1POS datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 10% 63V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 0.46 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN FPC VERT 8POS 0.50MM SMD datasheet.pdf