Panasonic Electronic Components ERJ-B2BJ3R0V
ERJ-B2BJ3R0V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-B2BJ3R0V
Brief Description
RES SMD 3 OHM 1W 1206 WIDE
Datasheet Download
ERJ-B2BJ3R0V.pdf
Availability of ERJ-B2BJ3R0V
QUANTITY
ERJ-B2BJ3R0V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-B2BJ3R0V
Internal Part NumberEIS-ERJ-B2BJ3R0V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-B2BJ3R0V
Related LinksERJ-B2, ERJ-B2BJ3R0V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-B2BJ3R0V Details Description
Related parts for ERJ-B2BJ3R0V
RES SMD 20.5K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN BUTT SPLICE 4AWG INSULATED datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.6VC SMB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 3.81MM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN FPC 7POS 1MM PITCH SMD datasheet.pdf