Panasonic Electronic Components ERJ-B2BJR62V
ERJ-B2BJR62V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-B2BJR62V
Brief Description
RES SMD 0.62 OHM 1W 1206 WIDE
Datasheet Download
ERJ-B2BJR62V.pdf
Availability of ERJ-B2BJR62V
QUANTITY
ERJ-B2BJR62V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-B2BJR62V
Internal Part NumberEIS-ERJ-B2BJR62V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.62
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-B2BJR62V
Related LinksERJ-B2, ERJ-B2BJR62V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-B2BJR62V Details Description
Related parts for ERJ-B2BJR62V
CONN TERM BLOCK 45DEG 5POS 5MM datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 28POS .156 GRN datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 3.3K OHM 6SIP datasheet.pdf