Panasonic Electronic Components ERJ-B3BF5R1V
ERJ-B3BF5R1V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-B3BF5R1V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.1 OHM 1/3W 0805 WIDE
Datasheet Download
ERJ-B3BF5R1V.pdf
Availability of ERJ-B3BF5R1V
QUANTITY
ERJ-B3BF5R1V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-B3BF5R1V
Internal Part NumberEIS-ERJ-B3BF5R1V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0805 (2012 Metric), 0508
Supplier Device Package0508
Size / Dimension0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-B3BF5R1V
Related LinksERJ-B3, ERJ-B3BF5R1V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-B3BF5R1V Details Description
Related parts for ERJ-B3BF5R1V
IC DAC 12BIT MULT PARALL 20DIP datasheet.pdf
CONN HEADER STKD 60POS R/A LO datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 65 OHM SMD datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 9.35NS 64UCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER 500PSI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf