Panasonic Electronic Components ERJ-P06F40R2V
ERJ-P06F40R2V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P06F40R2V
Brief Description
RES SMD 40.2 OHM 1% 1/2W 0805
Datasheet Download
ERJ-P06F40R2V.pdf
Availability of ERJ-P06F40R2V
QUANTITY
ERJ-P06F40R2V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P06F40R2V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P06F40R2V
PackagingDigi-Reel®
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P06F40R2V
Related LinksERJ-P0, ERJ-P06F40R2V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P06F40R2V Details Description
Related parts for ERJ-P06F40R2V
RES SMD 665 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.87M OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 178 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 85A LFPAK datasheet.pdf
SAFETY MAT 750X600MM datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 3SMD datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 780HBGA datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 0.2A SOD962 datasheet.pdf