Illinois Capacitor 476CKE350M
476CKE350M picture photo
Mfg. Part Number
476CKE350M
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
476CKE350M.pdf
Availability of 476CKE350M
QUANTITY
476CKE350M Order Process
Ship out your order
Specifications of 476CKE350M
Internal Part NumberEIS-476CKE350M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCKE
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.055 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current190mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)476CKE350M
Related Links476CK, 476CKE350M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
476CKE350M Details Description
Related parts for 476CKE350M
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 60POS 3A datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
HEX STANDOFF 10-32 S STEEL 1/2" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 2W .1% RADIAL datasheet.pdf