Panasonic Electronic Components ERJ-P06J132V
ERJ-P06J132V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P06J132V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.3K OHM 5% 1/2W 0805
Datasheet Download
ERJ-P06J132V.pdf
Availability of ERJ-P06J132V
QUANTITY
ERJ-P06J132V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P06J132V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P06J132V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P06J132V
Related LinksERJ-P0, ERJ-P06J132V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P06J132V Details Description
Related parts for ERJ-P06J132V
RES SMD 14.3 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV DARLINGTON 6-SMD datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.07 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN THERMOCOUPLE PROBE J TYPE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 50A LFPAK33 datasheet.pdf
IPD M12 NONSHLD 3W SPST M12 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 30K OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 20W datasheet.pdf