Panasonic Electronic Components ERJ-P06J132V
ERJ-P06J132V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P06J132V
Brief Description
RES SMD 1.3K OHM 5% 1/2W 0805
Datasheet Download
ERJ-P06J132V.pdf
Availability of ERJ-P06J132V
QUANTITY
ERJ-P06J132V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P06J132V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P06J132V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P06J132V
Related LinksERJ-P0, ERJ-P06J132V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P06J132V Details Description
Related parts for ERJ-P06J132V
RES SMD 200 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
BOOT WATERPROOF - ALT PB METRIC datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
MAXI CON-X GROMMET datasheet.pdf
CAT 6 SHLD PATCH CORD 7' WH datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS INLINE SKT datasheet.pdf