Panasonic Electronic Components ERJ-P06J161V
ERJ-P06J161V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P06J161V
Brief Description
RES SMD 160 OHM 5% 1/2W 0805
Datasheet Download
ERJ-P06J161V.pdf
Availability of ERJ-P06J161V
QUANTITY
ERJ-P06J161V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P06J161V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P06J161V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P06J161V
Related LinksERJ-P0, ERJ-P06J161V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P06J161V Details Description
Related parts for ERJ-P06J161V
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 128KB FLASH 44-QFP datasheet.pdf
CONN RECPT 80POS .050" SMT DUAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.7 OHM 5% 75W datasheet.pdf
RES 200 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 300M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf