Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ51CAHE3/57T
SMCJ51CAHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ51CAHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMC
Datasheet Download
SMCJ51CAHE3/57T.pdf
Availability of SMCJ51CAHE3/57T
QUANTITY
SMCJ51CAHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ51CAHE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ51CAHE3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)51V
Voltage - Breakdown (Min)56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ51CAHE3/57T
Related LinksSMCJ51C, SMCJ51CAHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ51CAHE3/57T Details Description
Related parts for SMCJ51CAHE3/57T
IC CTRLR HOT PLUG SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8DIP GW datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 15A 125V datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
RES SMD 2.18K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 470M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf