Panasonic Electronic Components ERJ-P06J271V
ERJ-P06J271V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P06J271V
Brief Description
RES SMD 270 OHM 5% 1/2W 0805
Datasheet Download
ERJ-P06J271V.pdf
Availability of ERJ-P06J271V
QUANTITY
ERJ-P06J271V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P06J271V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P06J271V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P06J271V
Related LinksERJ-P0, ERJ-P06J271V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P06J271V Details Description
Related parts for ERJ-P06J271V
FIXED IND 390NH 679MA 450 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HAN PORT DB9F/M, RJ45F/F, 120V W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
MARKING STRIPS datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 0.35MM SMD GOLD datasheet.pdf
AM600262 FRAME datasheet.pdf
CAP FILM 0.91UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf