Panasonic Electric Works HG4-DC48V
HG4-DC48V picture photo
Mfg. Part Number
HG4-DC48V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 20A 48V
Datasheet Download
HG4-DC48V.pdf
Availability of HG4-DC48V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HG4-DC48V Order Process
Ship out your order
Specifications of HG4-DC48V
Internal Part NumberEIS-HG4-DC48V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package10
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHG
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current45.7mA
Coil Voltage48VDC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)20A
Switching Voltage250VAC - Nom
Turn On Voltage (Max)38.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)4.8 VDC
Operate Time25ms
Release Time25ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power2.1 W
Coil Resistance1.05 kOhms
Operating Temperature-50°C ~ 40°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HG4-DC48V
Related LinksHG4-, HG4-DC48V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HG4-DC48V Details Description
Related parts for HG4-DC48V
OPTO SENSOR 5MM LIGHTON TRANS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 12.4 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1M OHM 0804 datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
MIC MEMS DIGITAL PDM OMNI -26DB datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
LED COB 16.8W 2030LM 19MM SQ SMD datasheet.pdf