Panasonic Electronic Components ERJ-P06J563V
ERJ-P06J563V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P06J563V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 56K OHM 5% 1/2W 0805
Datasheet Download
ERJ-P06J563V.pdf
Availability of ERJ-P06J563V
QUANTITY
ERJ-P06J563V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P06J563V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P06J563V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P06J563V
Related LinksERJ-P0, ERJ-P06J563V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P06J563V Details Description
Related parts for ERJ-P06J563V
RES 102K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A3049A/H1505TR 3" datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC TX RS485/422 HS 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 50W TO204AD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf