Panasonic Electronic Components ERJ-P06J622V
ERJ-P06J622V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P06J622V
Brief Description
RES SMD 6.2K OHM 5% 1/2W 0805
Datasheet Download
ERJ-P06J622V.pdf
Availability of ERJ-P06J622V
QUANTITY
ERJ-P06J622V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P06J622V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P06J622V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P06J622V
Related LinksERJ-P0, ERJ-P06J622V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P06J622V Details Description
Related parts for ERJ-P06J622V
FUSE GLASS 1.8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .050" STR PCB datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 800MA 250VAC RAD datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 50.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FERRITE CORE EQ 1.7UH N97 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf